Сподели

Търсене на имоти

Чистотата на атмосферния въздух сред основните приоритети в сферата на околната среда

Заложените в управленската програма на правителството за периода 2017-2021г. приоритети в сферата на околната среда, основен сред които е чистотата на атмосферния въздух, са представени на 22.08.2017г. от министъра на околната среда и водите Нено Димов, информира официалният сайт на министерството. Предвид констатациите на Световната здравна организация и други международни институции, че чистотата на атмосферния въздух е тясно свързана със здравето на хората, проблемът с нейното опазване трябва да бъде ясно припознат от общинските кметове, носещи отговорност за това, е подчертал министър Димов.
 
Актуализацията на Общинските програми за управление качеството на атмосферния въздух (КАВ), голяма част от които са с изтекли срокове, както и разработването на нови програми, е подкрепено със средства от Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) 2014-2020 в размер на 3 млн.лв, а от местните власти се очаква да бъдат по-активни при набелязването на ефективни мерки за КАВ, е информирал министър Димов. За подобряване качеството на въздуха, се предвижда още създаване на онлайн информационна система за подаване на данни за КАВ в реално време, като част от националната мониторингова система. Сформирана е и междуведомствена работна група за подготовка на законови промени за ограничаване използването за битовото отопление на въглища с високо съдържание  на сяра и пепел, е допълнил министърът.
 
Приоритет на управленската програма в сферата на околната среда е и устойчивото управление на отпадъците, като предвид наложената срещу България наказателна процедура от ЕК, до края на 2017г. трябва да бъдат затворени 113 общински депа, неотговарящи на изискванията на европейското законодателство и постепенно да се заменят с предвидените 55 регионални системи за управление на отпадъците, от които досега са въведени 49, както и да продължи увеличаването на рециклираните отпадъци за сметка на депонираните, за което са предвидени 91,5 млн.лв по ОПОС. Приоритет за МОСВ е и чистотата на водите, като работата в сектора е насочена към изграждане на пречиствателни станции, модернизиране на ВиК мрежите, по-ефективно използване на питейната вода като ресурс, управление на риска от наводнения, за което са предвидени 2,3 млрд.лв. по ОПОС. Приоритетни продължават да бъдат също подобряването на качеството на живот, опазването на природата, преходът към кръгова икономика и екоиновациите.
 
Във връзка с поставения в правителствената програма акцент върху намаляването на регулаторната тежест за бизнеса и гражданите и поетия ангажимент на МОСВ към работодателските организации, се предвиждат промени в 14 закона и 16 наредби, е заявил министър Димов, като е подчертал, че най-тежките  режими на министерството са свързани с получаването на оценка за въздействие върху околната среда, екологична оценка и комплексни разрешителни, както и рисковете от големи аварии с опасни химикали. Предвижда се също създаването на научен съвет към министъра на околната среда и водите, като ефективна платформа за взаимодействие при справяне с екологичните предизвикателства и инструмент за повишаване на обществената информираност и съзнание за ролята и значението на политиките по опазване на природата.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини