Сподели

Търсене на имоти

Ще забрани ли Великобритания на чужденците да купуват нови имоти в страната?

Депутат от партията на консерваторите във Великобритания предлага да бъде наложена забрана за чужденците да купуват повече от 50% от имотите, предлагани на имотния пазар в страната.
Крис Филп смята, че въвеждането на горна граница ще помогне на правителството да реализира 300 хиляди сделки на година, при които купувачи да са хора, за които имотът ще бъде първи дом, предава електронното издание inews.co.uk.

 

Предлаганите мерки са резултат от оповестената статистика, че девет от десет нови жилища са собственост на чуждестранни граждани. В доклада си, публикуван от Центъра за политически изследвания, Филп дава за пример лондонския Докланд, където 87% от 2 999 недвижими имота са собственост на чужденци, както и Манчестър – 94% от 230 апартамента не са притежание на британци.

Освен това стана ясно, че голяма част от англичаните, които живеят под наем в Обединеното кралство нямат никаква възможност да си купят дом и политиците от партията на Торите са убедени, че държавата трябва да направи всичко възможно да ги подкрепи в реализирането на тази важна стъпка.

Купувачите, които не са граждани на Обединеното кралство, най-често за жители на Китай, Сингапур, Индия, Малайзия и някои държави от Персийския залив. Те могат да си позволят да инвестират в имот две или три години преди той да бъде построен и още преди британците дори да са имали възможността да видят схемата на строителството, уточнява Филп.
Консерваторът отвръща на твърденията, че правителството не трябва да се намесва на свободния пазар на недвижими имоти с няколко аргумента. Според Филп, самият факт, че има държавна система за планиране в сектора, означава зависимост на пазара. Освен това, той казва, че земята не е продукт, който може да бъде произведен допълнително когато свърши, за това трябва да се внимава с експлоатирането на наличното пространство. Не на последно място е и икономическия фактор – безспорно по-добрият вариант е британците да притежават домовете си, а не да плащат наеми за тях.

Според депутатът, Правителството трябва да следва страни като Австралия, Сингапур, Швейцария, Дания и Нова Зеландия, които са въвели мерки за ограничаване или забрана на чуждестранни инвестиции в имоти. Също така, призовава за така наречените "стъпаловидни" споразумения, чрез които наемателите постепенно могат да купуват домовете си в продължение на години, на първоначалната им цена.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини