Сподели

Търсене на имоти

Възможности за участие на високотехнологични китайски компании в „София Тех Парк“

Възможности за участие на високотехнологични китайски компании в „София Тех Парк“, са били обсъдени по време на среща на министъра на икономиката Емил Караниколов с Н. Пр. Джан Хайджоу, посланик на Китай в България, информира официалният сайт на Министерството на икономиката. Първият български проект за научно-технологичен парк  - „София Тех Парк“ търси международни партньори и може да предостави добри условия за китайски компании и институти, предвиждащи разширяване на научно-изследователските си и развойни центрове в Европа, е заявил министър Караниколов в хода на срещата, като е пояснил, че възможните области за сътрудничество са свързани с  изграждане на собствени или съвместни лаборатории за научни изследвания и иновации, сътрудничество с водещи български научни институции и обособяване на демонстрационни площи за представяне на китайски високотехнологични фирми.
 
Технологичните паркове в Китай са стимулирани да търсят възможност за изпращане на инкубатори в България, което ще увеличи пазарното търсене, както и средствата за превръщане на научните резултати в индустрия, е информирал посланик Джан Хайджоу, като е подчертал отличните условия за съвместна работа на „София Тех Парк”. Китайската страна активно изследва начините за засилване на сътрудничеството с България, както чрез възможностите за инфестиции, така и чрез увеличаване на износа  и създаване на баланс в търговията между двете страни.
 
Като възможни варианти за засилване на икономическото и външнотърговското сътрудничество между двете страни са отбелязани земеделския сектор, тясно свързан със сферите на търговията, производството на продукти, откриването на нови пазари и нови технологии за преработка на храни, както и популяризирането на българските продукти в Китай и разширяване на търговските канали.  Отбелязани са също стартираните общо 28 процедури за регламентиране вноса на български земеделски и хранителни продукти в Китай, три от които вече финализирани и една - за внос на мляко и млечни продукти, пред окончателно приключване. Представените от министър Караниколов данни потвърждават тенденцията за нарастване на стокообмена между България и Китай,  възлизащ през 2016 г. на 1629.1 млн. щ.д., от които български износ - 479.7 млн. щ.д. и внос от Китай - 1149.4 млн. щ.д., като през първите три месеца на 2017 г. двустранният стокообмен достига 462.1 млн.щ.д. (ръст от 9.22% спрямо същия период на 2016 г.), от които българският износ е на стойност 175.1 млн. щ.д. (увеличение с 28.2%), а вносът от Китай -на стойност 287 млн. щ.д. (увеличение с 0.2%).

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини