Сподели

Търсене на имоти

Турция е сред най-добрите страни в света за медицински туризъм. Какво става с България?

България се очертава като обещаваща дестинация за медицински туризъм на европейския пазар – през 2023 г. страната ни е привлякла близо 50 000 медицински туристи, което е значителен ръст в сравнение с предходните години. Този рязък скок на броя показва потенциала тази индустрия, пише Гилиям Е. в Linkedin. Макар, че все още не може да се сравнява с утвърдените световни центрове, бързият растеж у нас ясно показва нарастващата ни значимост в тази област. Според статистиката на Евростат, България има най-голям брой болнични легла сред държавите от Европейския съюз. Много от тези около 200 лечебни заведения са частна собственост, което осигурява широк избор от възможности за чуждестранните пациенти.

Представянето ни на световната сцена на медицински туризъм се потвърждава и от проучване, проведено от Асоциацията на турските туристически агенции (TÜRSAB). Според него, Турция е сред 10-те държави, в които се приемат най-много чуждестранни пациенти от цял свят, като преди нея се подреждат Мексико (№1), Индия (№2), Тайланд (№3), Бразилия (№4). Елиф Урал, член на борда на директорите в TÜRSAB, е коментирала за „Daily Sabah“, че здравният туризъм в света се категоризира в три раздела - медицински, термален и туризъм за възрастни хора с увреждания.  Благодарение на туристическата инфраструктура на Турция, се наблюдава бърз ръст в броя на болниците, медицинските центрове, лекарите, здравния персонал и туристическите агенции, които играят активна роля в развитието на здравния туризъм.

Тя подчерта, че TÜRSAB извършва ефективни операции за развитието на здравния туризъм и работи в тясно сътрудничество с турската държавна здравна фирма USHAŞ, чието внимание е насочено към 29 държави за здравен туризъм: Великобритания, Германия, Босна и Херцеговина, България, Сърбия, Косово, Румъния, Русия, Украйна, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Туркменистан, Узбекистан, Афганистан, Пакистан, Ирак, Катар, Кувейт, Бахрейн, Алжир, Мароко, Джибути, Сомалия, Судан, Сенегал, Мавритания и Нигерия.

През 2019 г. приходите от здравен туризъм в южната ни съседка са били в размер на 1,49 млрд. долара, а през 2023 г. - 2,3 млрд. долара, според данни на Турския статистически институт (TurkStat). А пациентите, които отиват там за лечение, се лекуват предимно в отделения като гинекология, вътрешни болести, офталмология, медицинска биохимия, обща хирургия, стоматология, ортопедия, травматология, инфекциозни болести и ушно-носно-гърлени отделения, според данните на USHAŞ. Освен това, всеизвестна е славата на Турция като „люлка“ на естетичните интервенции и трансплантацията на коса.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини