Сподели

Търсене на имоти

До края на 2021 г. ще бъдат инвестирани огромни суми от чуждестранни купувачи на недвижими имоти в Турция

Пазарът на недвижими имоти в Турция тази година заема място в ТОП 10 на най-успешните, като експертите очакват до края на 2021 г. инвестициите в сектора, направени от чужденци, да достигнат близо 7,5 млрд. долара. Хакан Буджак, член на борда на Международната асоциация за популяризиране на недвижими имоти (Gigder) е коментирал за „Hurriyet Daily News“, че интересът на чуждестранните купувачи на жилища в Турция е нараснал много през последните две години, като се срещат представители от над 80 страни. Особено активни, според експертите, са гражданите на Ирак, Иран, Русия, САЩ и Канада. Буджак, който е и основател, и главен изпълнителен директор на „Mars Investment“, е допълнил, че Испания, Португалия и Гърция са на първо място в списъка с държавите, които сключват най-много сделки за покупко-продажба на имоти с чужденци. В челната десетка попадат още Канада, САЩ, Франция, Обединеното кралство, Италия и Черна гора.
 
Миналата година Турция е спечелила близо 6 милиарда долара от над 40 000 продажби на имоти на купувачи от други страни, в сравнение с около 45 000 през 2019 г. Очакванията за 2021 г. са, че ще бъдат реализирани приблизително 50 000 сделки - през януари-август продажбите на жилища на чужденци са се увеличили с 47,6 % в сравнение със същия период на 2020 г., достигайки 30 849, според данни, публикувани от Турския статистически институт (TÜİK). Истанбул, очевидно, отново е привлякъл най-много внимание от гражданите на други страни, които са закупили 2729 имота. След него се нарежда средиземноморската провинция Анталия (976), столицата Анкара (400), средиземноморската провинция Мерсин (242), Ялова, която е известна със своите горещи извори (233), Бурса (206), Сакария (129), Измир (121), Самсун (102) и Мугла (98).
 
Експерти от бранша са посочили, че средната цена на имот, който се продава на клиент от чужбина, е около 150 000 долара. По-голямата част от тях се стремят да купуват къщи в страната, докато търсенето на офис сгради нараства успоредно с притока на чуждестранни инвестиции към Турция, коментирал е Буджак. Според него, продажбата на имоти на чуждестранни инвеститори е област, която изисква специално внимание и организационните харти, сертификатите и критериите за служители на компаниите, извършващи тази дейност, би трябвало да се различават от тези на другите фирми.

Турското министерство на търговията, Министерството на финансите и Истанбулският университет „Тикарет“ работят заедно за актуализиране на директивата за международната търговия с недвижими имоти, като целта е всички компании в сектора да бъдат сертифицирани.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини