Сподели

Търсене на имоти

Европейски градове искат нови правила за платформите за ваканционни имоти

Осем от най-големите европейски градове и популярни туристически дестинации ще се обърнат към Европейската комисия за налагането на нови правила относно платформите за ваканционни имоти и краткосрочни наеми. На двудневна конференция, представител на градската управа на Амстердам е съобщил пред изданието dutchnews.nl, че годишно се изразходват около 4 млн. евро за контрол на наемодателите, за да се провери дали спазват законовите норми, според които не могат да отдават собствеността си за повече от 60 дни в една календарна година. Заместник кметът на холандската столица, Лоурън Ивънс е поискал нововъведения, според които платформи като Airbnb и Booking.com трябва да споделят данни с регулаторните органи на съответната държава, както и да не допускат обяви от анонимни наемодатели. Ивънс е допълнил, че в момента, когато бъде поискана информация от тези платформи за личности, които отдават или които са настанени в даден имот, такава бива отказвана с аргумент, че се защитават личните данни.
 

Исканията на Амстердам са подкрепени и от Барселона, Мадрид, Виена, Париж, Рейкявик, Краков и Брюксел. Представителите на градските управи на тези европейски градове са се обединили около убеждението, че проблемът трябва да бъде разгледан на европейско равнище, а след месец април 2018г., когато влезе в сила Европейският регламент за обща защита на данните, притесненията на собствениците на платформи ще бъдат неоснователни.

Туризмът е добре развит във всеки един от осемте европейски града, обединили се за въвеждането на новите правила, но броят на туристите и начините за настаняване не срещат одобрението не само на властите, а и на жителите. Много хора са подавали оплаквания, че в блоковете им непрекъснато влизат и излизат непознати хора, че често големи групи се настаняват в твърде малки жилища, създават шум и безпокоят постоянните обитатели.

На двудневната конференция не са присъствали представители на Лондон и Берлин, тъй че те ще бъдат допълнително информирани за решението на другите осем европейски града. След като стане ясно дали ще подкрепят инициативата или не, ще бъде изпратено официално писмо до Европейската комисия за разглеждане на случая и предприемане на конкретни мерки.

Амстердам обмисля да въведе и по-строги правила за собствениците на ваканционни имоти, които да могат да ги отдават под наем само за 30 дни годишно. Глобите, които са налагани досега за неспазване на действащо законодателство в сектора, са били около 6000 евро.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини