Сподели

Търсене на имоти

Индонезия ще разкрие инвестиционна виза за привличане на чуждестранни купувачи

Индонезия се готви да разкрие повече подробности относно своята визова схема за дългосрочно пребиваване, за да привлече чуждестранни инвеститори в капитал и имоти, включително от континентален Китай и Хонг Конг, докато най-голямата икономика в Югоизточна Азия се възстановява от предизвикания от пандемията спад. Длъжностни лица в Джакарта досега са посочили минимално изискване от 130 000 щатски долара в банкови депозити и данъчна ваканция върху доходите в чужбина, за да съперничат на стимулите в подобни схеми, предлагани от нейните регионални съседи Малайзия и Тайланд.
 
Схемата може да даде тласък на местните цени на недвижимите имоти, както и да съживи туризма на популярни острови като Бали. Проучване на Централната банка през август е показало, че възстановяването в средата на годината на първичния жилищен пазар е загубило инерция, докато икономиката на нацията от 1,2 трилиона щатски долара е нараснала с годишен темп от 5,7% през последното тримесечие, изоставайки от консенсуса на пазара. Според експерти в бранша, тази визова схема може да надмине успеха в Малайзия, чиято програма изисква минимални банкови активи от 1,5 милиона рингита (334 000 щатски долара) и най-малко 40 000 рингита месечен офшорен доход. Програмата за „втори дом“ е привлякла над 42 000 чужденци, една трета от които, от континентален Китай и Хонг Конг, според данни на портала за недвижими имоти Juwai IQI.
 
Тайланд пък започна да приема заявления през септември тази година за своята схема за дългосрочно пребиваване, която идва с 10-годишно местно пребиваване, търсейки 27 милиарда щатски долара капиталова инфузия чрез ухажване на богати или талантливи чужденци през следващите 5 години. Индонезия е четвъртата по население нация в света с 276 милиона души население, което я прави важен пазар в региона за много компании. Основната туристическа дестинация Бали, най-вероятно, ще бъде целева за инвестиции в недвижими имоти, предвид нейната популярност. „Magnum Estate“ в момента предлага 165 апартамента на брега на морето в Санур на цена от 375 000 щатски долара, предава „South China Morning Post“. Всяко жилище идва с 52-годишен лизинг и опция за удължаване с 30 години – по-дълго от типичния 25-годишен лизинг за повечето балийски домове.
 
За 130 000 щатски долара чуждестранните инвеститори могат да купят апартамент с една спалня в „The Umalas“ в Кангу, Бали – жилищен проект, разработен от „Samahita Group“. Индонезийското правителство се стреми да съживи туризма в Бали, който приемаше около 20 000 туристи на ден преди пандемията. Визовата схема ще позволи на чужденците да пребивават в Бали от 5 до 10 години, срещу максимум 60 дни за туристическа виза, добавил е говорител на „Magnum Estate“. Отвъд Бали, инвеститорите залагат и на възстановяващата се икономика на Индонезия, за да повишат потреблението и доверието при покупки на пазара на имоти. Нарастващата средна класа е добра причина компаниите да останат ангажирани с този пазар, твърдят анализаторите. Правителството на Индонезия обаче ще трябва да предостави повече яснота относно визовата схема, по-специално по отношение на разликите между 5- и 10-годишните визи и приложимите градове.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини