Сподели

Търсене на имоти

Над 90 000-километровата ВиК мрежа в България дълга колкото над 230 магистрали „Тракия“

Измерена в пътна инфраструктура, над 90 000-километровата линейна ВиК мрежа в България е дълга колкото 233 магистрали „Тракия, е заявил министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при откриването на 18.09.2017г., на Международната конференция „Опазване и устойчиво използване на водите в България“, организирана от Световната банка, научаваме от официалния сайт на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Предвид величината и значимия социален ефект на ВИК инфраструктурата, която за разлика от пътната, не позволява обходни маршрути, поддържането на съоръженията в изправност е особено важно и изисква не по-малко усилия, финансов ресурс, експертиза и познания, е подчертал регионалният министър.


В тази връзка, с помощта на експерти от Световната банка и на научната, академичната и професионалната общност в сферата на ВиК инфраструктурата, трябва да се намерят най-правилните решения за справяне с предизвикателствата пред нейното развитие и да се даде адекватен отговор на обществените очаквания, е изтъкнал министър Нанков. В условията на нарастващо влияние на предизвикателството, свързано с климатичните промени, съществено значение придобива превенцията и управлението на риска, по които МРРБ  провежда планова и устойчива политика.
 
Реализираните инвестиции във ВиК инфраструктурата по линия на европейските фондове за програмния период 2007-2013 г. са били вложени в изграждане на нови ПСОВ, подмяна, рехабилитация и изграждане на ВиК линейна инфраструктура. За настоящия програмен период 2014-2020, със средства от Оперативна програма „Околна среда“ през 2018 г. предстои стартиране на инвестиция за близо 1,5 млрд. лв. в рехабилитация и изграждане на ВиК инфраструктура на база извършени регионални прединвестиционни проучвания (РПИП), като на територията на 16-те области с консолидирани ВиК оператори, ще бъдат изградени ПСПВ и ПСОВ, колектори и водопроводи, ще се подменят агрегати и помпени станции, с цел повишаване на енергийната ефективност в сектора. Спестеният финансов ресурс при възлагане на РПИП ще бъде вложен в инвестиционни проучвания в още 5 области – Габрово, Велико Търново, София област, Хасково и Плевен, които с решения на съответните общински съвети вече също имат консолидирани оператори, е пояснил регионалният министър.
 
След края на програмен период 2014-2020, средствата за ВиК инфраструктура от европейските фондове ще бъдат силно ограничени и постепенно ще се преминава от грантово финансиране, което в момента е основен финансов ресурс за ВиК отрасъла, към отпускане на нисколихвени кредити и предоставяне на банкови гаранции. За тази цел, междуведомствена работна група с консултант Световната банка изготвя стратегия за финансиране на отрасъла в дългосрочен план и разработва вариантни за финансиране, като ще бъде избран най-подходящия за условията на страната ни модел, създаващ дългосрочна визия за устойчив от екологична, социална и финансова гледна точка ВиК отрасъл, е информирал още министър Нанков.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини