Сподели

Търсене на имоти

Назрява криза при наемите на недвижими имоти в Гърция

Коефициентът на претоварване на жилищните разходи в дадена държава се отнася до частта от населението, която харчи 40% или повече от разполагаемия си доход за жилище. Според Евростат, Гърция е с най-висок процент сред всички страни от Европейския съюз. През 2020 г., когато данните бяха последно налични, гръцките градове имаха 37 %, следвани от българските с 14,4%. Но ситуацията за тези, които наемат, е още по-предизвикателна. Повече от 79% от наемащите недвижими имоти в Гърция, харчат 40% или повече от разполагаемия си доход за наем. Въпреки че няма официални записи за това как изглеждат нещата днес, изглежда, че пандемията е натежала на мнозина.
 
В проучване, проведено между 24 май и 3 юни 2022 г. от aboutpeople.com за „Eteron“, около половината от наемателите се борят или не могат да наемат жилище, докато 83,1% е чувстват донякъде или много загрижени за настоящата криза на наемния пазар. Наематели са коментирали за „Al Jazeera“, че се притесняват най-вече от скъпата енергия, високите наеми, трудностите при намиране на имот под наем, жилищата с лошо качество и липсата на отоплителна или охладителна система в апартаментите. Една от интервюираните наемателки е споделила, че е търсила да наеме нов дом от януари месец и едва сега е успяла да намери чрез приятели и за по-ниска цена – 800 евро/месец. Тя обаче е трябвало да предплати наема за една година плюс депозит.
 
Габриел Сакеларидис, ръководител на „Eteron“, е определил напрежението около наемането на жилища в Гърция като „тиха криза“. Наемите в южната ни съседка са се повишили през последните 4 години, тъй като „Airbnb“ и други подобни платформи са се разраснали, а новите строителни проекти са били спрени поради икономически опасения. В същото време, много гръцки собственици на жилища, които са загубили имотите си по време на рецесия, все още не могат да се изкачат обратно по стълбата на имотите. Лефтерис Потамианос, ръководител на асоциацията за недвижими имоти в Атина - „Attica“, е коментирал, че възстановяването на цените до нивата отпреди кризата е бавно. Ако през 2010 г. един средностатистически наем е бил 1000 евро, през 2015 г. същият е паднал с 35%. Днес, 7 години по-късно, скокът е с най-малко 30%, което означава, че е близо до цените си от преди 12 години.
 
Потамианос подчертава обаче, че в същото време, когато наемите възвръщат загубените си през 2015-та позиции, заплатите, които също са били редуцирани тогава, не се повишават. Той предполага, че за да се реши проблемът, младите хора трябва да бъдат стимулирани да купуват къщи, а в момента те не могат да си го позволят.
Пазарът трябва да се стимулира отново и да се отворят нови жилищни площи или наемите непрекъснато ще растат, доближавайки с до ситуацията в Париж – 50 кв.м жилище да бъде отдавано за 1600 евро на месец.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини