Сподели

Търсене на имоти

Представен холандски опит в развитието на „умните градове“ и прилагането на интелигенти системи за тяхното управление

Форум за  развитието на интелигентните градове, организиран от Посолството на Холандия в България е проведен на 22 юни т.г. в  сградата на НДК в София, информира интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Участие в работата на форума, представящ холандския опит в развитието на  „умните градове“, интелигентите системи за тяхното управление, както и възможностите за прилагането на тези системи в столицата София и в други български градове, е взела заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова.
 
Провеждането на форуми, посветени на развитието на интелигентните градове, е оценено от заместник-министър Николова като изключително важно, тъй като предоставя на европейските страни информация за най-актуалните разработки в сферите на управлението на градовете, социалното сближаване, градската мобилност, качеството на градската среда и техническата инфраструктура. Още повече, като се има предвид, че големите европейски градове, в които живее около 70% от населението на континента са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с развитието на инфраструктурата и опазването на околната среда. В тази връзка устойчивото и интегрирано градско развитие е сред водещите цели на ЕС, а с приетия през май 2016г. Пакт от Амстердам, е поставено началото на Градския дневен ред за ЕС и градското развитие е определено като хоризонтален въпрос за всички секторни европейски политики, е подчертала  заместник-министър Николова.
 
Постигането и поддържането на балансирано териториално развитие с водеща роля на градовете като мотори за икономическо развитие на регионите е един от приоритетите и на българското правителство, като за постигането му се разчита, както на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, така и на инвестиции от държавния бюджет. Според заместник-министър Николова, България би могла да се възползва от холандския опит в развитието на  „умните градове“ и в прилагането на интелигенти системи за тяхното управление, а въвеждането на мерки за интелигентно управление в българските градове би способствало за решаване на много от съществуващите тук проблеми.
 
В програмния период до 2020г. България ще инвестира в 39 български града от първо до трето йерархично ниво, според полицентричната система за развитие, още над 300 млн.лв. в проекти за управление на трафика, които  са най-оптималната инвестиция за развитието на градския транспорт. Към настоящия момент такива проекти стартират в градовете Благоевград, Габрово, Враца, като същевременно стартира и втората фаза за надграждане на проектите за градския транспорт в 7-те големи града на страната - София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен и Стара Загора. Предвид ключовото значение на полицентричното развитие на територията за постигане целите, както на териториалното сближаване, така и на интегрираното градско развитие, е важно инвестиционният характер на Кохезионната политика на ЕС да продължи и след 2020 г.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини