Сподели

Търсене на имоти

Уникални сгради с необичайна архитектура

Освен обичайната архитектура на обществените и жилищни сгради, в света има и много проекти, които впечатляват с уникалните решения на архитекти и проектанти. Те не само се отличават, те отварят нови хоризонти и разчупват рамките на традициите. На международните конкурси и изложения за архитектура и недвижими имоти те биват оценявани подобаващо, а Domaza Новини избра някои от най-необичайните сгради, популяризирани в изданието „Design Boom“.

Архитектурното студио „EID architecture“ е автор на „Палата на пандата“ в Ченду.



Проектирана като продължение на националния център за изследване и развъждане на гигантски панди в Ченду, тази поредица от сгради е част от съществуващото съоръжение, разположено в рамките на местната гора. Четирите постройки привличат посетители от цял свят и същевременно функционират като изследователска лаборатория за проучване на местообитанията и живота на пандите.
 

Всеки от четирите павилиона е проектиран в кръгла форма с голям външен двор, който служи за открита площадка за пандите. Вдъхновена от прериите на Ченду, формата е разработена от „EID architecture“, за да създаде естествена, органична архитектура, която се вписва в пейзажа, интегрирайки се в топографията на националния парк. Външната страна на сградите е с вертикална дървена облицовка, която покрива първична структура от бетонни стени. Спецификата на панелите от кедрово дърво, обработени под налягане върху фасадите, доразвива идеята за създаване на архитектура, която се съчетава с околната среда и отразява заобикалящата природа. Като се имат предвид специалните обитатели, дизайнът включва и дюзи за вода, разположени около павилионите, за да създадат фина мъгла, благоприятни температура и влажност, каквито са необходими на пандите.

Следващата впечатляваща сграда е „Зеленият космически кораб“ от „3GATTI“.



Всъщност, това е общинската библиотека в Мадрид, а концепцията, която стои зад проекта, цели да създаде разпознаваема забележителност в областта - обществена сграда, която не е скрита от гражданите, но ги привлича вътре. Сградата е разделена от архитектите на две основни части: партерният етаж е проектиран така, че да е напълно прозрачен за обществото и да съдържа всички „шумни“ функции, докато горният етаж, характеризиращ се с плаващ монолитен обем, разполага с всички „тихи“ функции, като безшумни зони за изследване.
 

Монолитният обем на сградата е прорязан от поредица дворни пространства, в остъклените фасади са образувани ниши, служещи за уютни салончета или частни бюра, а горният обем е оборудван с множество екструзии, които функционират като леки кладенци и вентилационни комини. Лицевата част на сградата е отдалечена от улицата, така че да има достатъчно място за движение на хората и удобен достъп до главния вход на библиотеката.

Гръцката компания „314 architecture studio“ представя своя жилищен проект „h303“, разположен в Глифада - южно предградие на Атина.



Сградата се намира на 800 м от морето и е проектирана така, че съпоставя геометричните форми и обемите от природата, които се интерпретират като венчелистчета във външната част на всеки етаж. Органичният дизайн се отнася до философия, която съчетава хармоничното съжителство на човека с природата.
 

Основната философия е преосмислена и като дизайн, който е едновременно естетически издържан и функционален - обемите на сградата, мебелите и атмосферата са напълно съгласувани. За подовите настилки е използван бял мрамор, който допълва същия цвят по стените, а елегантно допълнение са огледалата върху колоните, чрез които се добавя още по-голям простор на помещенията.

Luca Curci Architects“ представя своя вертикален град!



Проектът е визуализация на възможностите на вертикалното градоустройство и е предназначен за обитаване от 25 000 души, заселени във водата. Един от акцентите е поставен върху редицата възобновяеми енергийни ресурси, като вятър, водни турбини и слънчеви панели, следвайки политика за нулеви отпадъци. Вертикалният град  включва и решения за съхранение на енергия, система за обезсоляване на водата и интегрирано производство на храни и земеделие, насърчаващи по-здравословен и устойчив начин на живот.
 

Сграда достига 750 м височина, разпределени в 180 етажа и над 200 000 кв.м зелени площи. Корпусът е перфориран, за да позволи циркулацията на въздуха и преминаването на светлината на всяко ниво, а в отворите се помещават зелени площи и вертикални градини. Архитект Лука Курчи е обяснил, че амбицията му е да изгради с екипа си напълно нов начин на живот: по-устойчив с повече взаимосвързани програми на общностите; заличаване на предградията и намаляване на бедността.

В японския град Яо, префектурата Осака, архитектът Сатоши Сайто е завършил резиденция на тесен парцел с големина само 5,6 метра



Къщата е наречена „Melt“ /разтапяне/ и е проектирана за една млада семейна двойка и двете им деца. Изричното желание на собствениците е било да имат дом, в който да усещат тясна връзка с естествената среда, въпреки градския контекст на локацията. В отговор на поставената задача, архитектът Сатоши Сайто, ръководител на архитектурното бюро „SAI“, проектира двуетажна сграда, в която затваря истинско дърво.
 

Образувалото се вътрешно пространство е наречено „суха градина“. Осигурявайки много светлина чрез огромните прозорци, стаите се вентилират по естествен начин, а усещането за простор се увеличава. Точното позициониране на това дърво гарантира, че обитателите на дома ще могат да изживяват промените на природата през сезоните където и да се намират в къщата.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини