Сподели

Търсене на имоти

Хотели в Италия привличат чуждестранни инвеститори в недвижими имоти

Въпреки опасенията от сериозни спадове в пазара на недвижими имоти в Европа и по света, Италия е страната, която отбелязва интересна статистика. Оказва се, че ситуацията, породена от COVID-19, стимулира възможностите за сделки с луксозни хотели в Италия. По официални данни, тя е единствената европейска държава с повече от 1 милион хотелски стаи, от които само 5 на 100 се управляват от големи вериги, а останалата част от пазара е доминирана от малки семейни места за настаняване. Ангажирани в бранша са коментирали за „Financial Times“, че италианските хотелски активи винаги са били привлекателни за инвеститорите, а тази година много семейни фирми не могат да си позволят да отворят отново. Петзвездният „ Villa La Vedetta“ във Флоренция например, е затворен за постоянно, докато много други, включително хотел „Raphaël“ в Рим, не са отваряли след първия „lockdown“.

Френската група „Covivio“ обаче е една от компаниите, които финализират мащабни сделки в сектора - през септември тя е придобила седем хотели в Италия за общата сума от 573 млн. евро.  Нюйоркският хедж фонд „Elliott Management“ пък е продал известния хотел във Венеция „Bauer“ на австрийската група за недвижими имоти „Signa“, а базираната в Лондон „Orion Capital“ е обявила, че разширява марката луксозни хотели „Six Senses“ в Италия, след като е придобила замък от 18 век в Рим. В разгара на пандемията италианските опозиционни партии са предупредили, че кризата ще доведе до "международни спекулации" с ценните хотелски активи в страната, ако правителството не се намеси. Историята показва, че вече е имало подобни ситуации: през 1995 г. „Compagnia Italiana Grandi Alberghi“, която през по-голямата част от 20-ти век е притежавала най-големите хотели в във Венеция, Рим и Милано, е била продадена на американската хотелска група „Sheraton International“ след болезнено преструктуриране на дългове.

За да подпомогне бедстващите местни собственици на хотели и да блокира разпродаването на имуществото на чуждестранни инвеститори, държавният инвеститор „Cassa Depositi e Prestiti“ /CDP/ е стартирал фонд за недвижими имоти на стойност 2 милиарда евро. Целта е местата за настаняване да останат под управлението на собствениците си, а те да си ги върнат обратно след 10 години. CDP е най-големият институционален собственик на хотели в Италия, следван от Катарския държавен фонд за благосъстояние и BNP Paribas. Според някои инвеститори обаче схемата на CDP не може да бъде дългосрочно решение и е необходим стратегически план за привличане на международни марки луксозни хотели, които да доведат богати туристи в страната. По данни на Националната туристическа агенция „Enit“, Италия е била най-добрата дестинация за богатите световни туристи миналата година, а пазарът на луксозен туризъм, който трябва да доведе до възстановяване след пандемията, ще нарасне с 6,2% до 2025 г.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини