Сподели

Търсене на имоти

300 000 души годишно умират поради замърсяване на въздуха в европейските градове, 7 000 000 – в световен мащаб

Според Европейската агенция по околна среда (EEA) преждевременните смъртни случаи, причинени от замърсяването на въздуха с фини частици, намаляват с 10% за 12 месеца в цяла Европа, но невидимият убиец все още причинява 307 000 преждевременни смъртни случая годишно. Ако последните насоки за качество на въздуха от Световната здравна организация /СЗО/ бяха следвани от членовете на Европейския съюз, последният брой на смъртните случаи, регистрирани през 2019 г., е можело да бъде намален наполовина, според доклад на ЕЕА. Смъртните случаи, свързани с фина конкретна материя – с диаметър под 2,5 микрометра или 2,5 микрометъра – се оценяват на 346 000 за 2018 г. Ясното намаляване на броя им през следващата година се дължи отчасти на благоприятното време, но преди всичко на прогресивното подобряване на качеството на въздуха на целия континент, съобщават от Центъра за данни за полюцията на ЕС.

В началото на 90-те години на миналия век фините частици, които проникват дълбоко в белите дробове, са довели до близо 1 милион преждевременни смъртни случаи в 27-те страни членки на ЕС, според доклада на експертите. Тази цифра е била намалена повече от 50% до 450 000 през 2005 г. През 2019 г. фините прахови частици са причинили 53 800 преждевременни смъртни случая в Германия, 49 900 в Италия, 29 800 във Франция и 23 300 в Испания. В Полша са регистрирани 39 300 смъртни случая – най-високата цифра на глава от населението. EEA също така регистрира преждевременни смъртни случаи, свързани с два други водещи замърсители, но казва, че не ги отчита в общия си доклад, за да избегне удвояването. Става дума за смъртните случаи, причинени от азотен диоксид – главно от автомобили, камиони и топлоелектрически централи - те са спаднали с ¼ до 40 000 души между 2018 и 2019 г. Замърсяването на въздуха остава най-голямата екологична заплаха за човешкото здраве в Европа, посочва Агенцията. Сърдечните заболявания и инсултите причиняват повечето преждевременни смъртни случаи, дължащи се на замърсяването на въздуха, следвани от белодробни заболявания, включително рак. При децата замърсяването на атмосферата може да навреди на развитието на белите дробове, да причини респираторни инфекции и да влоши астматичните състояния.
 
Въпреки, че ситуацията се подобрява, Европейската агенция по околна среда е направила предупреждение през септември, че повечето страни от ЕС все още са над препоръчителните граници на замърсяване. Според здравния орган на ООН, полюцията причинява 7 000 000 преждевременни смъртни случаи годишно по целия свят – на същите нива като тютюнопушенето и затлъстяването. През септември тревожната статистика накара СЗО да затегне препоръчаните си ограничения за основните замърсители на въздуха за първи път от 2005 г. насам. Европейският съюз иска да намали преждевременните смъртни случаи поради фино замърсяване на въздуха с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с 2005 г. Ако то продължи да намалява със сегашните темпове, Агенцията смята, че целта ще бъде постигната до 2032 г. Въпреки това, застаряването и все по-урбанизираното население може да направи задачата по-трудно изпълнима.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини